FAKTY:
 • Ozdravenie sektoru verejných zdravotných služieb je prioritou každej novej nastupujúcej vlády.
 • Ozdravenie sektoru verejných zdravotných služieb sa nepodarilo uskutočniť doteraz žiadnej vláde od vzniku SR.

Dlh väčšiny nemocníc dodávateľským firmám medziročne neustále rastie, na ich oddĺženie štát viac menej pravidelne nalieva milióny EUR - avšak zadĺženie tu naďalej záhadne zostáva... Zdá sa, akoby nemocnice zostávali jednou z posledných bášt zavrhnutého socialistického princípu - kde nikomu nič nepatrilo a všetko patrilo všetkým, kde nikto nedbal na efektívnosť prevádzkovania inštitúcie a kde si pracovníci sami určovali, kedy budú pracovať a kedy budú mať voľno. Netvrdím, že takto to funguje v každej nemocnici, avšak momentálne to subjektívne vnímam približne takto.

Preto som celkom uvítal snahu (odstupujúcej) vlády o ozdravenie sektoru zdravotníctva formou zavedenia prísnych pravidiel na hospodárenie. Pochopil som, že snahou plánovanej reformy bolo zaviesť poriadok do neefektívne fungujúceho systému, v ktorom neexistovali väzby spätnej kontroly - vertikálne ani horizontálne.

Taktiež som viac menej súhlasil s odvážnym krokom sprivatizovať rozhodujúcu časť najviac zadĺženým nemocníc. Pokus, ktorý nemusel napokon vyjsť, avšak znamenal aspoň pokus urobiť krok vpred, a na základe získaných skúseností korigovať vývoj neskôr. Proreformná snaha ministra Uhliarika mi pripadala ako odvážny pokus o systémovú zmenu, ktorý môže možno vyriešiť 20 rokov trvajúcu krízu v zdravotníctve.

A potom prišiel december 2011, štrajk lekárov organizovaný lekárskym odborovým združením na čele s pánom Kollárom, skôr emocionálne než racionálne argumentovanie, vyhrážky a obviňovania adresované vláde a ministrovi, deinformatizácia alebo skôr zneistenie neodbornej verejnosti, neuposlúchnutie príkazu prezidenta falšovaním práceneschopnosti lekárov atď.. dôsledkom čoho bolo zastavenie naštartovaného reformného procesu. Viac ako 350 miliónov EUR poskytnutých nemocniciam na ich oddĺženie pred privatizáciou sa stratilo vo vzduchu...

Myslím si, že hlavnou príčinou, prečo sa reformu podarilo zastaviť bolo, že nemala podporu širokej verejnosti ani odborníkov. Prečo nemala podporu? Pretože nikto nevedel, čo má od pripravovanej reformy očakávať. Bol to boj osamelej skupiny ľudí obklopujúcich ministra Uhliarika, ktorí hoci s dobrým úmyslom chceli silou vládnucej koalície presadiť vlastnú predstavu o vyriešení problému.

Hlavnou chybou bola akákoľvek absencia odborných verejných diskusií. Odborné diskusie o zmenách v zdravotnom systéme mali prebiehať minimálne pol roka počas príprav na reformu a mali zabezpečiť všeobecnú podporu presadenia reformy. Prečo dodnes nepoznám odpoveď na niektoré z nasledovných otázkok?:

Privatizácia nemocníc - chýbajúce odpovede:

 • čo zmení privatizácia nemocníc z pohľadu lekára?
 • čo zmení privatizácia nemocníc z pohľadu pacienta?
 • ohrozí privatizácia veľkých nemocníc dostupnosť služieb zdravotnej starostlivosti pre bežného občana?
 • ako sa privatizácia prejaví na poplatkoch za zdravotnú starostlivosť?
 • ktoré služby zdravotnej starostlivosti môžu zdražieť?
 • akým spôsobom garantovať kompetitívnosť cien za poskytované služby, aby súkromné nemocnice neúčtovali nezmyselné ceny za poskytované výkony? Je možné zaviesť napríklad verejnosti dostupný kontrolný register cien výkonov za služby zdravotnej starostlivosti?
 • ako sa zmenia právomoci sociálnych poisťovní voči sprivatizovaným nemocniciam?
 • ktoré spoločnosti a za akých podmienok by sa mohli uchádzať o privatizáciu nemocničnej inštitúcie?
 • aké prvky verejnej kontroly a aké sankcie by sa mohli uplatňovať voči spoločnostiam privatizujúcim nemocnice?
 • aké obmedzenia by sa uplatňovali pri výberových konaniach - je napríklad možné, aby jedna monopolná firma sprivatizovala väčšinu nemocníc?

Zdá sa byť teda pochopiteľným vývojom udalostí, že reforma napokon neprešla, nakoľko laická verejnosť ani odborníci nevedeli, čo pre nich reforma prinesie. Syndróm prirodzeného odporu voči zmene existujúceho stavu je zakorenený v každom z nás.

Úmysel ministra Uhliarika bol, myslím si, dobrý a dodnes som presvedčený, že naštartovaná reforma išla správnym, hoci odvážnym smerom. Bohužiaľ, pán minister podcenil reformný marketing, keď sa do boja dal sám s vlastnou hŕstkou odborníkov, čo pán Kollár s podporou opozície pomerne ľahko a beztrestne využili (alebo zneužili?).

Záver

Neverím, že pokiaľ nemocnice naďalej zostanú vo verejnom vlastníctve štátu, dokážu niekedy začať vykazovať pozitívne hospodárenie - z toho istého dôvodu, prečo neprežil socializmus, nemôžu nikdy efektívne fungovať ani takéto rozsiahle štátne zariadenia.

Pozáverečná - Jedna babka povedala...

... že momentálny stav úplne vyhovuje väčšine lekárov pracujúcim v štátnych nemocniciach.

Že prečo? Značnej časti z nich končí pracovná doba bežne okolo 13 - 14 hodine. Povedzte - koľkých lekárov nájdete v štátnej ambulancii o 15-tej hodine? Koľko lekárov začína ráno o 7 hodine? Je bežným javom, že po odchode zo štátnej nemocnice si lekár zarába "pomimo" súkromne - takže pre značnú časť lekárov vôbec nie je problém mať viaceré "bočné" príjmy.

Privatizáciou nemocníc by toto muselo prestať - pravdepodobne by žiadny zamestnávateľ nepovolil lekárom svojvoľne si určovať, kedy budú a kedy nebudú vo svojej ambulancii. Súčasne by však musel zabezpečiť plat na kompetitívnej úrovni podľa odbornosti lekára. Z tohto pohľadu by privatizácia skutočne znamenala zavedenie poriadku do systému aj z hľadiska bežného občana/pacienta.

Decembrový štrajk teda zabezpečil lekárom zvýšenie platov, avšak pracovný systém zostal naďalej nezmenený. A ja naďalej nemám o nič jasnejšie v tom, prečo by privatizácia nemocníc mala byť taká zlá, ako to prezentovali lekársky odborový zväz na čele s p. Kollárom a súčasná opozícia.

Čo si myslíte vy: priniesla by privatizácia nemocníc viac pozitív alebo negatív ? Prečo?


Komentáre...

stano

05.03.2012 11:04
# 1 Odpovedať na srandošiny, čo napísal stano    
 

Celkom dobra analyza. Uhliarika nemusim, ale myslienky su dobre. Az velmi dobre.
To, co chyba v nasej spolocnosti je diskusia. Odborna, zanietena, viacnasobna. So spatnou vazbou na tych ktorych sa to tyka. Lebo pacienti sme v tomto pripade vsetci, vratane lekarov...

jano

13.09.2012 15:47
# 2 Odpovedať na srandošiny, čo napísal jano    
 

pravicovo motivovaný článok na na oblbnutie ľudí

lubosdz

13.09.2012 21:40
# 3 Odpovedať na srandošiny, čo napísal lubosdz    
 

jano wrote on 13.09.2012 15:47:
pravicovo motivovaný článok na na oblbnutie ľudí

to velmi nevysvetluje, preco je privatizacia nemocnic zla, resp. dobra... : -)

Váš komentár..
Email bude prepísaný napr. na [michal AT gmail DOT com]
Pozn.: Urážlivé alebo nesúvisiace komentáre budú odstránené.
Zadajte prosím výsledok z vyššie uvedeného obrázku.