Dirty domain business

Publikované 01.04.2011, autor lubosdz

Dirty domain business

...alebo o nekalých praktikách doménových špekulantov

Stalo sa vám už, že ste dostali nápad zaregistrovať si doménu napríklad "tenisky" a zrazu vás odkázalo na stránku, že doménu si rezervoval niekto iný - zavolajte na číslo XYZ, kde vám povedia cenu?

Mne sa to stalo niekoľko krát.


"Tenisky.sk", "tenisky.com", "tenisky.eu" - zrazu zistíte, že všetky vami preferované domény sú síce prázdne a nevyužité, ale už rezervované niekým iným.

Niekým, kto očakáva, že mu ponúknete slušnú sumu za predaj takejto domény vám. A dotyčný "podnikavec" si za svoj "dôvtip" príde ku slušnému imaniu...

Nuž povedzte - nazvali by ste toto podnikaním?

Len pre zaujímavosť, rezervácia domény vás vyjde na približne 8-12 EUR ročne. Cena jednej predanej domény sa môže vyšplhať na niekoľko tisíc EUR...

Ja osobne to považujem za (bohužiaľ) legálny podvod na ľuďoch, ktorí by takéto domény dokázali seriózne využiť. Považujem to za blokovanie a sťažovanie cesty naozajstným nápadom a preto zaraďujem týchto ľudí do skupiny legálnych kriminálnikov. A keďže neplánujem rozvíjať žiadne kontakty s podsvetím, tak nikdy nebudem kontaktovať nikoho s otázkou na odkúpenie domény. S použitím Google Keyword Analyzéra radšej skúsim nájsť inú voľnú doménu... Je to proste nefér, aby niekto so sklonom ku špekuláciám a bez kreatívneho nápadu prišiel poľahky ku príjmom z ľudí, ktorí možno na rozdiel od neho majú zaujímavý nápad.

Napríklad zriadiť si online shop na predaj tenisiek:-)


Komentáre...

Interneterminátor

05.02.2014 15:22
# 1 Odpovedať na srandošiny, čo napísal Interneterminátor    
 

"rezervácia domény vás vyjde na približne 8-12 EUR ročne" = doména .SK ktorá je pre podnikanie na Slovensku najvhodnejšia, stojí cca do 20 EUR ročne.

"Ja osobne to považujem za (bohužiaľ) legálny podvod" = nič také ako legálny podvod neexistuje. Buď je to v rámci zákona = nie je to podvod, alebo je to porušenie zákona = nemôže to byť legálne.

Obchod s doménami je podobný biznis ako s inými komoditami. Ak si kúpim umelecké dielo, palivové drevo, ornú plochu alebo nehnuteľnosť a čakám niekoľko rokov kým nadobudne na hodnote aby som to predal so ziskom, je to takisto len biznis.

Pri dnešnom stave doménového trhu (takmer všetky top KW sú zaregistrované) je lepšie vymyslieť si dobrú brandovú doménu. Ani Google nekúpil doménu SearchEngine.com / .net / .eu atď., ale šiel cestou budovania vlastnej značky.

PS: dík za blog synet.sk, fajne som si počítal : ) nech sa darí.

Váš komentár..
Email bude prepísaný napr. na [michal AT gmail DOT com]
Pozn.: Urážlivé alebo nesúvisiace komentáre budú odstránené.
Zadajte prosím výsledok z vyššie uvedeného obrázku.