eShopy, CMS, SEO optimalizácia

Publikované 13.06.2011, autor lubosdz

Existujú desiatky firiem, ktoré sa zaoberajú vytváraním online predajní (eShopov), inštaláciou CMS systémov a SEO konzultáciami. Trh je v tomto smere dostatočne konkurenčne schopný a mojou pracovnou filozofiou nie je bojovať o kúsok koláča so zabehnutými firmami, ktoré vám poskytnú dostatočne kvalitné služby.

Pravdou však je, že čím väčšia firma, tým, vyššie náklady si u vás bude účtovať. Tento fakt je pravdepodobne v ostrom kontraste s tým, ako by ste si želali:-)

Nájsť niekoho, kto vám za dobrú cenu vytvorí stabilný a dizajnovo atraktívny eShop alebo publikačný CMS systém je teda otázka kompromisu medzi vašimi nárokmi a peňaženkou.

Osobne odporúčam vždy nasledovný postup:

  1. zapnite si počítač, vytvorte nejaký čistý dokument (notepad postačí:-)) a približne 20-30 vetami popíšte, ako by mal váš eShop alebo CMS vyzerať. Do popisu zahrňte aj vašu približnú predstavu o rozdelení kategórií na podstránky a čo by mala ktorá podstránka obsahovať.
  2. odošlite tento popis na 4-5 IT firiem zaoberajúcich sa vytváraním eShopov / CMS systémov so žiadosťou o zaslatie nezáväznej cenovej ponuky. Seriózna firma sa vám ozve najneskôr do 1-2 dní, ostatné ignorujte.
  3. vyhodnoťte si ponuky...
  4. stále máte nejaké pochybnosti ohľadne ceny, technológie, termínu alebo spôsobu dodávky...?
  5. skúste ma osloviť... môžem byť pre vás nezávislým mentorom dohliadajúcim na kvalitu dodanej inštalácie, poradiť, ako si správne zaregistrovať doménu (na seba, nie na dodávateľa!), prípadne zkonzultovať technické problémy a pod. Pozrite si cenník konzultácií.

online shopy (eShopy)

Ak napriek horeuvedenému postupu nenájdete nikoho, kto by vám vedel vytvoriť online shop, môžem vám vypracovať cenovú ponuku na jeho inštaláciu. Podľa požiadaviek viem dodať aj dizajn, pričom sa môže jednať o dizajn zakúpený na internete alebo profesionálnym grafickým dizajnérom.

V súčasnosti poskytujem možnosť inštalácie niektorej z nasledovných open source (bezplatných) predajní:

OpenCart »
OpenCart je jeden z najnovších online shopov, čo sa odráža na jeho modernom dizajne. Je postavený na PHP 5.2+ a obsahuje slovenskú lokalizáciu.
Oxid eSales »
Oxid je nemecký softwarový produkt. Nie je to open source, avšak ponúka voľnú verziu bez podpory. Má nízke nároky na pamäť, čo je garanciou výkonu a využíva templatovací engine Smarty.
Prestashop »
Obľúbený a rozšírený eShop (open source) s množstvom administratívnych funkcionalít. Trochu obtiažnejšia úprava dizajnu, vhodnejšie je zakúpiť už existujúcu template.
Magento »
Magento je postavené na starom jadre Zend Frameworku, má enormne vysoké nároky na pamäť, čo sa premieta do jeho slabého výkonu. Je nutné vyladiť server a prideliť pre PHP aspoň dvojnásobok bežnej RAM pamäte s inštalovaným PHP opcache rozšírením. Napriek tomu Magento ponúka pravdepodobne najrozsiahlešie množstvo administratívnych funkcií a je favorizované veľkými spoločnosťami schopnými zaplatiť vyššie vývojové a inštalačné náklady.

CMS systémy

Samotná inštalácia open source CMS systému v jeho základnej je otázka niekoľkých hodín. Pokiaľ však potrebujete špeciálne upravené funkcie, je nutné kalkulovať s dodatočnými vývojovými nákladmi. V súčasnosti odporúčam využiť niektorý z nasledovných CMS systémov kvoli overenej stabilite:

Wordpress »
Jednoduchý, ale nie jednoduchší. Momentálne najrošírenejší blogovací systém. Obsahuje všetko potrebné pre publikáciu dokumentov online, veľké množstvo templatov a modulov.
Joomla »
Joomla má za sebou dlhoročný vývoj. Obľúbený bežnými užívateľmi kvôli intuitívnej administrácií, kritizovaný vývojárskou komunitou kvôli architektúre a systému oprávnení.
Drupal »
Dlhoročný konkurent Joomly v súťažiach obľúbenosti CMS systémov. Drupal je profesionálnejší, než Joomla, ale kritizovaný časťou komunity kvôli menej intuitívnej administrácií a neobjektovému jadru aplikácie.
Typo3 »
Typo3 je škandinávsky slon medzi CMS systémami obľúbený v nemeckých krajinách. Je nenormálne flexibilný s vlastnou semi-programovacou syntaxou, ale súčasne aj enormne zložitý. Volia veľké spoločnosti schopné zaplatiť vyššie vývojové náklady a požadujúce špeciálne funkcionality.

SEO optimalizácia

Zle navrhnutý web znamená pre vás dodatočné náklady pre SEO optimalizáciu webu. Zle navrhnutý web sa ťažko a dlhodobo optimizuje pre vyhľadávače. Je nutné najprv napraviť poškodenú reputáciu webu a následne ju začať budovať odznovu. Efektívnejšie je rozhodnúť sa pre dodávateľa drahšieho o 10% pri inštalácii CMS/predajne, než doplatiť 50% nákladov (bez srandy, môže to byť aj viac) na dodatočnú SEO optimizáciu.

Ak vám nepostačujú základné analytické SEO nástroje ani Google webmaster tools, pomôžem vám navrhnúť kroky vedúce ku zlepšiemu umiestnenia vášho webu vo vyhľadávačoch:

  1. analýza príčin zlého rankingu
  2. návrh krokov na korekciu reputácie portálu
  3. návrh krokov na dlhodobé zlepšenie umiestnenia vo vyhľadávačoch

Pozrite si ceny SEO konzultácií alebo mi napíšte »