Využiť hypotekárneho makléra?

Publikované 15.04.2009, Posledná aktualizácia 11.01.2011, autor lubosdz

V zásade existujú dva typy subjektov, s ktorými pri kúpe nehnuteľnosti môžete prísť do styku:

Hypotekárny maklér
Sprostredkuje klientovi financovanie prostredníctvom hypotekárnej banky, pričom dostáva provízie od banky, v ktorej sa rieši daný hypotekárny úver. Pre klienta sa týmto stáva táto služba bezplatná, nakoľko ani v banke nemá navýšenú, či už úrokovú sadzbu, alebo poplatok za spracovanie úveru, oproti tomu, ako keby sám žiadal o úver v danej banke. Je to subjekt zastupujúci Vaše záujmy pri komunikácii s bankou.

Realitný maklér
Sprostredkuje predaj nehnuteľnosti a berie províziu od klienta, rádovo v rozsahu 2,5 - 4% z ceny kupovanej nehnuteľnosti, povedzme niečo medzi 2.500 - 6.500 EUR. Je to subjekt zastupujúci Vaše záujmy pri komunikácii s predajcom nehnuteľnosti.

Pri rozhodovaní o kúpe nehnuteľnosti by ste mali najprv spoznať svoje finančné hranice a dozvedieť sa, do akej výšky vám ktorá banka poskytne hypotekárny úver. Keďže je časovo náročné obiehať jednotlivé banky, je efektívnejšie osloviť niektorého hypotekárneho makléra, ktorý už takýto prehľad má a vypracuje vám odhad vašich finančných možností. Keď sa dozviete, aká je vaša finančná hranica, môžete začať hľadať nehnuteľnosť - v tomto kroku môžete zase využiť služby realitného makléra.

Realitný maklér vám sprostredkuje nájdenie nehnuteľnosti podľa vašich predstáv. Zorganizuje vám obhliadky, komunikuje s predávajúcim, môže pre Vás pripraviť vzory kúpno-predajnej zmluvy, zastúpiť vás pri zápise do katastra nehnuteľností, a taktiež pri komunikácii s bankou. Rozsah služieb realitného makléra sa môže prekrývať s rozsahom služieb hypotekárneho makléra. Za tieto služby si vezme províziu, čo sa môže na prvý pohľad zdať zbytočným výdavkom. Avšak ak ste laik a nemáte sa s kým poradiť, nepoznáte úskalia právnych formulácií v hypotekárnej zmluve, nemáte žiadneho právnika v rodine ani kolegom odporučeného paragrafového žraloka - je často rozumnejšie obetovať malú časť sumy a spávať s istotou, že ste sa nestali obeťou najväčšieho podvodu vo svojom živote. Koniec koncov - chcete urobiť (možno) najväčšiu finančnú transakciu vo svojom živote a honorár serióznemu maklérovi by nemal ohroziť kúpu alebo nekúpu nehnuteľnosti (vašu bonitu).

Realitný maklér vám:

  • zorganizuje obhliadky dľa Vašich kritérií,
  • pôsobí ako garant serióznosti aj na predávajúceho (uľahčí prekonanie bariéry nedôverčivosti voči predávajúcemu),
  • poskytne Vám svoje overené návrhy právnych zmlúv (často komplikované sekcie),
  • neraz pomôže osobnými kontaktmi v banke (urýchli vybavenie žiadosti)

Súvisiace linky:

Hypotekárni makléri:

Realitné portále:


Váš komentár..
Email bude prepísaný napr. na [michal AT gmail DOT com]
Pozn.: Urážlivé alebo nesúvisiace komentáre budú odstránené.
Zadajte prosím výsledok z vyššie uvedeného obrázku.