Blogistické úlety a úsmevy zo života..

Privatizácia nemocníc - viac pozitív alebo negatív?

-- Publikované 03.03.2012 --

Privatizácia nemocníc - viac pozitív alebo negatív? FAKTY: Ozdravenie sektoru verejných zdravotných služieb je prioritou každej novej nastupujúcej vlády. Ozdravenie sektoru verejných zdravotných služieb sa nepodarilo uskutočniť doteraz žiadnej vláde od vzniku SR. Dlh väčšiny nemocníc dodávateľským firmám medziročne neustále rastie, na ich oddĺženie štát viac menej pravidelne nalieva milióny EUR - avšak zadĺženie tu naďalej záhadne zostáva... Zdá sa, akoby nemocnice zostávali jednou z posledných bášt zavrhnutého socialistického princípu - kde nikomu nič nepatrilo a všetko patrilo všetkým, kde nikto nedbal na efektívnosť prevádzkovania inštitúcie a kde si pracovníci sami určovali, kedy budú pracovať a kedy budú mať voľno. Netvrdím, že takto to funguje v každej.. Viac »

Čo bude nasledovať po vyčerpaní prírodných zdrojov Zemegule?

-- Publikované 01.11.2011 --

Čo bude nasledovať po vyčerpaní prírodných zdrojov Zemegule? Nedávno som v správach zachytil zaujímavú správu - kapacita Zemegule postačuje uživiť maximálne 50 miliárd ľudí. Dávali to práve niekoľko dní pred narodením 7-miliardového novorodenca. Keď som si spomenul, že ešte počas mojich štúdií na strednej škole nás bolo necelých 5 miliárd (1987), mierne ma zamrazilo. A tak som si to dal do grafu - a tu je výsledok: Obr. 1 - Znázornenie závislosti medzi počtom ľudí a dostatkom prírodných zdrojov na Zemeguli Zopár záverov vyplývajúcich z grafu: ľudstvo dokáže dlhodobo existovať LEN ak dokáže kontrolovať populačnú explóziu. Opatrenia na zamedzenie nekontrolovanej populačnej explózie aké zaviedla čínska vláda.. Viac »

Dirty domain business

-- Publikované 01.04.2011 --

Dirty domain business ...alebo o nekalých praktikách doménových špekulantov Stalo sa vám už, že ste dostali nápad zaregistrovať si doménu napríklad "tenisky" a zrazu vás odkázalo na stránku, že doménu si rezervoval niekto iný - zavolajte na číslo XYZ, kde vám povedia cenu? Mne sa to stalo niekoľko krát. "Tenisky.sk", "tenisky.com", "tenisky.eu" - zrazu zistíte, že všetky vami preferované domény sú síce prázdne a nevyužité, ale už rezervované niekým iným. Niekým, kto očakáva, že mu ponúknete slušnú sumu za predaj takejto domény vám. A dotyčný "podnikavec" si za svoj "dôvtip" príde ku slušnému imaniu... Nuž povedzte - nazvali by ste toto.. Viac »

Môj prvý vyučovací deň v Thajskej štátnej škole.. Worrarachatinatdamatu a Somsriremsuksa

-- Publikované 12.08.2009 --

Môj prvý vyučovací deň v Thajskej štátnej škole (email poslaný na Slovensko po cca 3 mesiacoch pobytu v Thajsku, 12/2004) V Bangkoku je obrovský dopyt po učiteľoch angličtiny. Školy sa doslova bijú o skúsených učiteľov, preferujú rodených Angličanov/Američanov, avšak akákoľvek západniarska rasa je v podstate pre nich rodený Angličan:-)) Západniarom tu hovoria FARANG a za výučbu angličtiny platia od 200 do 500 bahtov za 1 vyučovaciu hodinu (60 minút) pre začínajúcich teacherov. Pri dennej výučbe 4-6 hodín sa tu mesačne dá zarobiť 25.000 - 35.000 Sk (cca 1000 EUR), čo po odrátaní životných nákladov činí čistú úsporu kdesi medzi 18.000 - 24.000 THB. Vyučuje sa taktiež.. Viac »

Pozastavenie

-- Publikované 02.05.2007 --

Bola jedna z mnohých nocí, keď som ako pomocník pracoval v kuchyni hotela na Surry Hills už asi druhý mesiac. Bol január, tiché obdobie austrálskych prázdnin. Hostí bolo málo a kuchári si krátili čas jalovými rečami a špekulovaním, ako poslať textovú správu cez mobil. Sediac na schodoch v zadných dverách otvorených do ulice, škaredý v čiernej nepremokavej zástere, vychutnávajúc nezvyčajnú pohodu som skúmal pohľadom ulicu. Už sa ztmievalo, arkády domov začínali ospalo žmurkať do noci svetelnými tabuľmi a chodcov bolo málo. Z pravej strany sa blížil muž. Típek, mohol mať okolo tridsať, klasický zjav nevymykajúci sa zo štandardu.. Viac »

Burina

-- Publikované 01.07.2009 --

Mali sme to za 48 a plní nádejí, ktoré nám kedysi pripadali vzdialené nesplniteľné ilúzie sme sa vybrali na Improligu. Dovtedy som sa nikdy tejto študentskej divadelno amatérskej improvizácie nezúčastnil, dokonca som ani netušil, že slovo Improliga je súčasťou jazykovej zásoby slovenčiny. Pôsobilo to zvláštne – štyria vojaci v sále plnej svojsky poobliekaných študentov. Ako štyri zrelé paradajky pohodené v divo rastúcej burine. V burine plnej kvetov so zlatými lupeňmi, rozvíjajúcich sa pukov konvaliniek a nabobtnaných kaktusov. Zarazilo ma, ako prirodzene nás tá slobodná pospolitosť prijala – bez narážok a zvýšeného vstupného. Chápali nás, nás nedobrovoľných otrokov. Keď.. Viac »

Posledný dukát zajaca Alfonza

-- Publikované 10.10.2009 --

(alebo bájka s poučným resumé pre ženbychtivých) Zajac Alfonz bol notorik a hazardér. Od večera do rána vymetal všetkých 46 pohostinstiev v lese a od rána do večera zvyšných 54 kasín na lúke za lesom. Vo všeobecnosti bol vlastne obľúbený pre svoj kladný postoj voči zajačej emancipácii v lese o ktorej dokázal klokotavo dlhé hodiny prednášať osamelým barovým pultom a rozbitým hracím automatom. Horšie to už bolo s jeho obľúbenosťou u majiteľ podnikov. Postupom času zajac Alfonz získal legendárnu povesť a uznanie medzi lesnými nactiutŕhačmi, neplatičmi a šmajzňáčmi nestrážených butyliek mrkvovej whisky. Jeho umenie a neuveriteľne vyspelá technika privádzala do.. Viac »